Periodontologia

Periodontologia zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej. Najczęstszą przyczyną rozwoju chorób przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jednak na na występowanie chorób przyzębia ma również wpływ wiele innych czynników. Należy podkreślić, że tego typu dolegliwości są bardzo poważne, mogą nawet doprowadzić do utraty zębów.

periodontolog

Czym się zajmuje periodontolog?

Periodontolog zajmuje się wszelkimi chorobami i dolegliwościami związanymi z przyzębiem i błonami jamy ustnej. W zakres jego kompetencji wchodzi zatem leczenie wszystkich części jamy ustnej, które są odpowiedzialne za prawidłowe osadzenie zębów, ich unieruchomienie i ochronę. Do części tych zaliczać się będą dziąsła, okostna, kość wyrostka zębodołowego, ozębna czy cement korzeniowy. Choroby i dolegliwości, jakie leczy periodontolog to najczęściej zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia czy choroby błon śluzowych.

Nazwa tego typu specjalizacji lekarskiej jest co prawda mało popularna, jednak do periodontologa kwalifikuje się obecnie wiele osób. Choroba przyzębia to druga po próchnicy najczęstsza choroba jamy ustnej, z którą zgłaszają się do nas dorośli pacjenci powodująca utratę zębów.

Przyczyny chorób przyzębia

Przyczyną chorób, którymi zajmuje się periodontologia, jest przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niedokładne lub zbyt rzadkie mycie zębów sprawia, że odkłada się na nich płytka bakteryjna, która następnie twardnieje i przekształca się w kamień nazębny. Ten jest częstym powodem występowania stanów zapalnych dziąseł oraz w jamie ustnej. Dobrym sposobem na dokładne wyczyszczenie zębów są płyny do płukania lub nici dentystyczne.

Wady zgryzu, bruksizm lub noszenie nieprawidłowo dobranych uzupełnień protetycznych, a nawet nieprawidłowa technika szczotkowania zębów – wszystko to także bywa przyczyną występowania chorób przyzębia, powodując bolesność dziąseł. Palenie papierosów, czy spożywanie dużych ilości alkoholu są również prostą drogą do tego typu schorzeń. Kobiety w okresie ciąży lub menopauzy przechodzą zmiany hormonalne, które wpływają na wrażliwość i tkliwość przyzębia.

Choroby przyzębia mogą być również konsekwencją niewłaściwej diety. Dieta uboga w witaminy B i C, zbyt małe ilości zjadanych owoców i warzyw przy nadmiernym spożywaniu produktów bogatych w cukier ma niekorzystny wpływ na nasze uzębienie.

Jak przebiega leczenie chorób przyzębia?

Leczenie periodontologiczne obejmuje wiele zabiegów. Periodontolog dopasowuje leczenie indywidualnie do każdego pacjenta.

W Specjalistycznym Centrum Stomatologii Profesor Elżbiety Dembowskiej leczenie periodontologiczne przebiega zwykle w kilku fazach:

  1. terapia wstępna – mianem tym określamy zabiegi mające na celu usunięcie czynników miejscowych powodujących zapalenie oraz doprowadzenie higieny jamy ustnej do optimum. Perfekcyjna higiena aż w 80% przypadków prowadzi do sukcesu (trwałego leczenia zapaleń dziąseł)
  2. skaling naddziałowy i poddziąsłowy, w trakcie którego odbywa się czyszczenie powierzchni korzeni oraz usuwanie złogów
  3. leczenie rozchwianych (ruszających się) zębów – tzw. unieruchomienie zębów.
    W przypadku zaawansowanej choroby przyzębia dochodzi do bardzo dużej utraty kości i braku stabilizacji zębów, które mają nadmierną ruchomość. Połączenie czasowe lub stałe pojedynczych, sąsiadujących ze sobą zębów pozwala zabezpieczyć je przed migracją i utratą
  4. system terapii podtrzymującej – aby zapewnić długotrwały efekt leczenia konieczne jest prowadzenie systemu terapii podtrzymującej, który polega na kontroli stanu dziąseł i zębów pacjenta. Bez tego stadium osiągniecie pozytywnego efektu leczniczego jest niemożliwe
  5. zabiegi chirurgiczne – w sytuacji, gdy leczenie niechirurgiczne nie przynosi optymalnych efektów, konieczne staje się zastosowanie zabiegów chirurgicznych, np. podcięcie wędzidełka, leczenie kieszeni kostnych, pokrywanie odsłoniętych szyjek zębowych za pomocą zmobilizowanego płata śluzówkowo-okostnowego. Taką jednak decyzję podejmuje lekarz indywidualnie
  6. uczęszczanie na umówione wizyty kontrolne.

Jak długo trwa leczenie?

Niestety utraconych tkanek nie udaje się przywrócić do stanu wyjściowego, jednak za pomocą leczenia możliwe jest zatrzymanie utraty kości i zmniejszenie ruchomości zębów, oraz przywrócenie im funkcjonalności. Leczenie jest czasochłonne i wymaga przede wszystkim współpracy pacjenta. Należy liczyć z systematycznymi wizytami, rozłożonymi w czasie przez okres od kilku miesięcy – do roku.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czym jest choroba przyzębia?

Przyczyną rozwoju choroby przyzębia są najczęściej zaniedbania w higienie jamy ustnej. Nieregularne mycie zębów i oczyszczanie ich z płytki nazębnej, powoduje gromadzenie się kamienia nazębnego. Kamień nazębny początkowo gromadzi się na powierzchni zębów nad linią dziąseł. Jednak później wnika w szczelinę między zębem, a dziąsłem. Prowadzi to do podrażnienia tkanek przyzębia i powstania tzw. kieszonek dziąsłowych. Dziąsła zaczynają krwawić, są obrzęknięte i obolałe. Nieleczony stan zapalny dziąseł może przerodzić się w umiarkowane zapalenie przyzębia, które z czasem może przyjąć postać zaawansowaną. Dochodzi wówczas do uszkodzenia kości wyrostka zębodołowego, cofania się dziąseł, odsłonięcia szyjek zębowych oraz do ruchomości zębów.

Kiedy udać się do periodontologa?

Istnieją konkretne objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza periodontologa:

  • krwawienie dziąseł,
  • odsłonięcie szyjek zębowych,
  • obrzęki, zaczerwienienie i tkliwość dziąseł,
  • nadwrażliwość zębów,
  • ruchomość zębów,
  • halitoza (nieprzyjemny zapach z ust),
  • zmiany na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej, m.in. afty i owrzodzenia,
  • suchość błony śluzowej jamy ustnej.

Czy choroby przyzębia są częste?

Choroby przyzębia to problem około 70 proc. mieszkańców naszego kraju. To częste zjawisko, które wskazuje na to, że nadal wiele osób nie stosuje regularnej profilaktyki stomatologicznej. Zabiegi higienizacji zębów powinny być wykonywane co najmniej raz na pół roku. Dzięki temu nie dochodzi do rozwoju tego przykrego problemu i potrzeby leczenia periodontologicznego.

Cennik

Konsultacja lekarza specjalisty + ustalenie planu leczenia

150 zł

Opróżnienie ropnia tkanek przyzębia

150 zł

Instruktaż higieny (OHI) + pakiet

50 zł

Skaling w szczęce i żuchwie w chorobie przyzębia

280 zł

Pomiar głębokości kieszeni i innych parametrów przyzębia (wydruk pomiarów)

70 zł

Unieruchomienie zębów szyną z włókna szklanego (6 zębów)

1500 zł

Root planing lub periodontal debridement (1 kwadrant)

150 zł

Kiretaż zamknięty (przy 1 zębie)

150 zł

Kiretaż otwarty (przy 1 zębie)

300 zł

Sterowana regeneracja tkanek przyzębia (1-2 zębów membrana)

1000 zł

Sterowana regeneracja tkanek przyzębia (1-2 zębów Emdogain)

1500 zł

Szeregowanie zębów w ch. przyzębia we wtórnym zgryzie ortodontycznie

1800-2500 zł

Analiza i korekta zwarcia

od 200-800 zł

Uzupełnienie ubytków kości:

Biomateriał
500-2000 zł

Wycięcie lub plastyka wędzidełka

400 zł

Usunięcie zmiany z bł. śluzowej (⁓ od wielkość zmiany) z bad. histopatologiczne

400-700 zł

Poszerzenie strefy dziąsła zębodołowego (FGG) przeszczepem dziąsłowym

1500 zł

Pogłębienie przedsionka jamy ustnej metoda Kanazijana

1500 zł

Zabieg pokrycia recesji zależy od liczby recesji i metody (CTG)

1500-2500 zł

Analiza i korekta zwarcia

od 200-800 zł

Gingiwoosteoplastyka z użyciem lasera erbowego zależy od liczby zębów

od 500-2000 zł

Plastyka tkanek miękkich wokół wszczepów

od 800-2000 zł

Pogrubianie fenotypu dziąsła metodą tunelową

1800 zł

APLIKACJA leków do kieszonek kwadrant

50 zł

Badanie elektroniczne ruchomości zęba/ zębów Periotest

30-50 zł
Poznaj opinie

Nasi pacjenci o naszej klinice

Dane kontaktowe

91 484 91 0... [zobacz]91 484 91 00

rejestracja@dembowska.eu

ul. Bohaterów Warszawy 11b/5,
70-370 Szczecin

Godziny otwarcia:

Pn - Pt : 8:00-20:00
Sb: 9:00-15:00

Dla osób z bólem. Zaopiekujemy się Tobą

91 484 91 0... [zobacz]91 484 91 00

Napisz do nas

Odezwiemy się do Ciebie

Zostaw swój numer telefonu, a nasza rejestracja skontakuje się z Tobą w celu umówienia terminu wizyty.