Zęby mleczne

 NIELECZONE ZĘBY MLECZNE

Uzębienie mleczne, mimo że przejściowe odgrywa istotną rolę w rozwoju całego narządu żucia. Przedwczesna utrata zębów mlecznych jest niekorzystna dla dziecka. Zęby mleczne „trzymają” miejsce dla zębów stałych, a ich obecność wpływa na proporcjonalny wzrost szczęk. Nieleczone zęby mleczne, w stanie zapalnym mogą mieć wpływ na zawiązki zębów stałych, a przewlekłe zapalenia prowadzić do nadżerek lub przebarwień szkliwa zęba stałego. Ponadto mogą one stanowić ognisko zakażenia  w jamie ustnej, a poprzez utrzymujący się stan zapalny mieć wpływ również na przebieg i stopień zaawansowania wielu chorób ogólnych.

Aby uniknąć tych wszystkich powikłań i problemów lepiej oczywiście zapobiegać próchnicy zębów mlecznych niż je leczyć. Jednak tylko wielokierunkowe działania profilaktyczne, prowadzone równocześnie z leczeniem stomatologicznym mogą spowodować zmniejszenie frekwencji i intensywności próchnicy u dzieci i młodzieży. W postępowaniu profilaktycznym należy wziąć pod uwagę:

  • działanie na twarde tkanki zęba przed i po wyrżnięciu ( decydujące znaczenie ma tu profilaktyka p/próchnicowa i dieta),
  • położenie nacisku na zabiegi higieniczne w celu likwidowania płytki nazębnej,
  • ochrona miejsc predysponowanych do powstawania próchnicy ( a wiec lakowanie bruzd i szczelin).

Jeśli chodzi o dietę to należałoby ograniczyć spożycie produktów próchnicotwórczych. Najgorszym nawykiem jest spożywanie słodyczy między posiłkami. Lepiej jest spożyć je w większej ilości i jednorazowo, niż małe porcje rozłożone między posiłkami. Ideałem są słynne „słodkie soboty” znane z krajów skandynawskich, słodycze jada się wyłącznie w jeden dzień w tygodniu. Drugim nawykiem doprowadzającym do demineralizacji szkliwa jest spożywanie przez dzieci i młodzież słodkich soków owocowych, zwłaszcza jeśli sok popijany jest przez dłuższy czas, może wówczas dojść do zakwaszenia i demineralizacji szkliwa.

Natomiast temat higieny i szczotkowania uzębienia dotyczy już naszych pacjentów w chwili wyrżnięcia pierwszych zębów mlecznych (ok. 6 miesiąca  życia). Należy pamiętać o tzw. próchnicy „butelkowej”, gdyż zasypianie dzieci podczas karmienia doprowadza do uszkodzenia szkliwa i rozwoju próchnicy. U dzieci w wieku ok. 3 lat powinny być już wszystkie żeby mleczne. Natomiast pierwsze nawyki higieniczne należy kształtować u dziecka jak najwcześniej. Może być to forma zabawy z odpowiednio dobraną miękką szczoteczką.  Rodzice powinni przyprowadzać swoje dziecko na tzw. wizyty adaptacyjne, aby uniknąć pierwszej stresującej wizyty wywołanej bólem. Wizyty adaptacyjne stwarzają możliwość  wypracowania dobrego, spokojnego kontaktu z dzieckiem.

Trzeba tez zwrócić uwagę na to, że rodzice bardzo łatwo mogą przeoczyć wyrżnięcie pierwszych zębów stałych, którymi są pierwsze trzonowce (ok. 6 r.ż.), wyrzynające się z tyłu za zębami mlecznymi. Zęby te należy kontrolować , gdyż posiadają głębokie bruzdy, w których bardzo szybko rozpoczyna się proces próchnicowy. Bruzdy te należy zabezpieczyć tzw. lakami szczelinowymi.